pellet

Pompy ciepła – rozwiązanie lepsze od pieca na pellet?

Szerokie pole manewru, jeśli chodzi o wybór sposobu ogrzewania domu, sprawia, że w Twojej głowie pojawia się jeszcze więcej pytań i wątpliwości? Skoro tu trafiłeś, zastanawiasz się pewnie czy w zestawieniu z konwencjonalnymi sposobami dostarczania energii cieplnej pompy ciepła wygrywają, czy też nie. By ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy artykuł, w którym porównamy najczęściej spotykane sposoby ogrzewania domu z pompami ciepła. Jesteś ciekaw, jak to się przedstawia? Koniecznie czytaj dalej!

Pompa ciepła – jak właściwie działa?

Zasada działania pieców na pellet czy gaz jest dobrze znana. Pompy ciepła są jednak rozwiązaniem stosunkowo nowym, a więc w ich przypadku mogą pojawić się liczne pytania dotyczące pracy. Co tak właściwie odpowiada w tym systemie za ogrzewanie domu?

Pompa ciepła do swojej pracy wykorzystuje odnawialne źródła energii. Pobiera energię z tego, co nas otacza – a więc z powietrza, wody lub gruntu. Czynnik roboczy, w który zostało wyposażone to urządzenie, kieruje tę energię do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynków. Warto jednak zaznaczyć, że do jej pracy konieczne jest zasilanie energią elektryczną. W 75% jest to jednak rozwiązanie wykorzystujące zasilanie energią pochodzącą z zasobów naturalnych.

Już na etapie działania możemy zaobserwować największą różnicę między pompami ciepła a konwencjonalnymi metodami ogrzewania. Pierwsze rozwiązanie nie wiąże się z koniecznością stosowania paliw kopalnych. Ma to przełożenie nie tylko na sposób obsługi, który jest w pełni zautomatyzowany, ale również na nasze środowisko. To właśnie dzięki pompom ciepła ograniczamy spalanie paliw i wydzielanie toksycznych substancji.

Zalety pomp ciepła

Z montażem pompy ciepła we własnym domu wiąże się nie tylko brak emisji szkodliwych substancji – głównie dwutlenku węgla. Możemy mówić o wielu innych korzyściach. Są nimi:

  • wygoda obsługi – zautomatyzowany system, brak konieczności czyszczenia i uzupełniania paliw,
  • bezpieczeństwo – brak zagrożenia pożarowego lub zatrucia dwutlenkiem węgla
  • niskie koszty eksploatacji,
  • szybki zwrot inwestycji – już po ok. 5 latach,
  • szybki i bezinwazyjny montaż – w szczególności, gdy postawimy na doświadczonego fachowca,
  • możliwość uzyskania dofinansowania montażu pompy ciepła w ramach różnych programów rządowych.

Jeszcze więcej informacji o pompach ciepła znajdziesz w poradniku: Pompy ciepła – czym są i jak działają?

Piec na pelet – działanie

Pompy ciepła nie są jedynym systemem ogrzewania przyjaznym dla środowiska. Sporą popularnością cieszą się również pompy na pellet – paliwo opałowe powstające ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych (trocin, wiór, zrębków). Piec, w przypadku którego będzie stosowany pellet, musi posiadać odpowiednią konstrukcję i wyposażenie – w tym odpowiednie filtry.

Zalety pieca na pellet

Podobnie jak pompy ciepła, piece na pellet umożliwiają efektywne i ekologiczne ogrzewanie domu. Nie wytwarzają szkodliwych substancji do atmosfery, a dodatkowo są proste w obsłudze. By uruchomić urządzenie, wystarczy naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Oprócz tego możemy mówić o zaletach takich jak:

  • niewielkie rozmiary i nowoczesny wygląd,
  • możliwość wykorzystania popiołu jako nawóz,
  • niska emisja CO2,
  • czystość podczas uzupełniania w porównaniu z piecami zasilanymi innymi paliwami (np. węglem).

Pompy ciepła czy piec na pellet – co lepsze?

Skoro możemy mówić o tak wielu wspólnych zaletach pomp ciepła i pieców na pellet, jak możesz podjąć ostateczną decyzję? Warto przyjrzeć się nie tylko zaletom, ale również wadom poszczególnych rozwiązań. A tych z całą pewnością odnajdziesz więcej w przypadku pieców na pellet.

Obsługa systemów

Przede wszystkim piec na pellet nie jest tak bezobsługowym urządzeniem, jak pompy ciepła. Wiąże się z nim konieczność uzupełniania pelletu, a także regularnego czyszczenia samego pieca. W przypadku pompy ciepła możesz zapomnieć o tym obowiązku. Cały system jest w pełni zautomatyzowany, a jedyne co musisz zrobić, żeby w Twoim domu było ciepło, to ustawić odpowiednią temperaturę za pomocą przycisku.

Koszty zakupu i instalacji

Pod względem przystępności ceny, pompy ciepła na ten moment nie mają sobie równych. Zarówno piece na pellet, jak i na gaz są rozwiązaniami zdecydowanie droższymi. Koszt dotyczy jednak nie tylko zakupu i instalacji, ale również samego użytkowania. Dodatkowo wydatki związane z działaniem pompy ciepła możemy tak naprawdę ograniczyć do zera, jeśli połączymy jej działanie z panelami fotowoltaicznymi. Będą one produkować energię elektryczną potrzebną do działania systemów pomp ciepła w Twoim domu.

Cenę samej instalacji z kolei możesz zmniejszyć, ubiegając się o dofinansowania w ramach programów rządowych.