ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe w ostatnich latach zyskało na ogromnej popularności. Wizja postawienia stopy prosto z łóżka na ciepłą podłogę to nie jedyny powód, dla którego tak wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Jakie są więc najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego? Czy ma ono tak właściwie jakieś wady? Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe i komu powierzyć jego wykonanie?

Zalety ogrzewania podłogowego

Niektóre z różnic pomiędzy ogrzewaniem grzejnikowym a podłogowym możemy dojrzeć gołym okiem. Są  jednak także niewidoczne, które mają ogromne znaczenie dla zwiększenia komfortu przebywania w ogrzewanym pomieszczeniu.

Do najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego zaliczamy:

  • oszczędność energii,
  • zachowanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza,
  • równomierne rozprowadzenie ciepła po ogrzewanych pomieszczeniach,
  • brak unoszącego się kurzu (rozwiązanie idealne dla alergików),
  • ukrycie ogrzewania/ zyskanie przestrzeni pod oknem.

Wady ogrzewania podłogowego

Możliwość ukrycia całej instalacji pod podłogą może być nie tylko zaletą tego rodzaju ogrzewania, ale również wadą. W momencie pojawienia się awarii konieczne będzie bowiem, dostanie się do uszkodzonego odcinka instalacji. To z kolei rodzi konieczność skucia posadzki.

Przy ogrzewaniu podłogowym musimy również pamiętać o odpowiednim urządzeniu pomieszczeń. W miejscu, w którym znajdują się rury grzewcze, nie mogą stanąć masywne meble. Minusem dla wielu jest także konieczność ograniczenia się do konkretnych rodzajów posadzki i zrezygnowania z dywanów. Warto więc się dowiedzieć, jakie panele pod ogrzewanie podłogowe wybrać.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe?

Ostateczną decyzję co do wyboru rodzaju instalacji grzewczej każdy z nas musi podjąć samodzielnie. Jako firma zajmująca się montażem obu rozwiązań możemy wskazać plusy zarówno ogrzewania grzejnikowego, jak i podłogowego. Dużo większe znaczenie niż wybór rozwiązania ma dla nas sam montaż instalacji grzewczej. Doskonale wiemy, jak źle zamontowana instalacja grzewcza może utrudnić życie domowników. Kadra CITO Serwis składa się więc z pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Koszt ogrzewania podłogowego

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego jest znacznie wyższy od instalacji ogrzewania grzejnikowego (ok. 40%), co dla wielu jest kolejną istotną wadą. Warto mieć jednak na uwadze, że ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu, w którym zostało zamontowane. W skali roku odczujemy więc większą oszczędność w zużyciu energii. Inwestycja w ogrzewanie podłogowe zamiast grzejnikowe może więc szybko się nam zwrócić.

Jeśli rozważasz instalację ogrzewania podłogowego, zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i postaramy się pomóc w podjęciu decyzji, przedstawiając fakty dotyczące tego rodzaju instalacji grzewczej. Z pewnością w Twojej głowie rodzi się także pytanie, które brzmi: ile kosztuje ogrzewanie podłogowe? Na podstawie dostarczonych przez Ciebie danych przedstawimy wstępną wycenę.