Coroczna konserwacja klimatyzacji – dlaczego jest tak ważna?

Coroczna konserwacja klimatyzacji – dlaczego jest tak ważna?

Dlaczego regularna konserwacja klimatyzacji jest ważna? Jak często czyścić klimatyzację? Czy można samodzielnie wyczyścić klimatyzację? Pytania te pojawiają się bardzo często w głowie osób, które zdecydowały się na montaż klimatyzatora. Odpowiedzi, które znajdziesz w tym poradniku, zostały zgromadzone podczas wieloletniej pracy doświadczonych specjalistów firmy CITO Serwis.

Czyszczenie klimatyzacji — czy jest konieczne?

Montowane przez nas klimatyzatory są niemal bezobsługowe. Nie bez powodu użyliśmy słowa “niemal” – urządzenie wymaga bowiem regularnej konserwacji. Powodów, dla których warto ją przeprowadzać, jest wiele. Konserwacja klimatyzacji niesie ze sobą przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dzięki czyszczeniu pozbywamy się problemów takich jak:

  • nadmiar wilgoci,
  • kurz, zarodniki grzybów i bakterii w klimatyzacji,
  • spadek wydajności urządzenia,
  • głośniejsza praca klimatyzacji,
  • nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu z klimatyzacją.

Regularna konserwacja klimatyzacji daje nam gwarancję oddychania czystym powietrzem. Podczas jej przeprowadzania oceniamy także stan urządzenia, co pozwala szybko wykryć ewentualne awarie i uszkodzenia. To z kolei przekłada się na zwiększenie żywotności klimatyzacji.

Konserwacja klimatyzacji — jak często?

Wiesz już, że czyszczenie klimatyzacji jest koniecznością. Kiedy w takim razie nasze usługi będą dla Ciebie przydatne? Warto trzymać się zasady, że raz w roku to absolutne minimum, jeśli chodzi o częstotliwość czyszczenia klimatyzacji. To, jak często będzie konieczne czyszczenie klimatyzatora, zależy w głównej mierze od stopnia jego użytkowania. Im częściej pracuje, tym większe zabrudzenia i prawdopodobieństwo pojawienia się awarii.

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji czy CITO Serwis?

Klimatyzację domową, a dokładnie jej filtry możemy wyczyścić samodzielnie. Nie jest to bowiem skomplikowane zadanie. W większości modeli należy po prostu otworzyć panel czołowy, pod którym znajduje się filtr. Po wyjęciu możemy go wyczyścić — pod warunkiem, że jest on wielokrotnego użytku.

Choć czyszczenie filtra klimatyzacji możemy wykonać samodzielnie, proces ten nie możemy nazwać konserwacją. Zlecając to zadanie naszej firmie, oczyszczony zostanie nie tylko filtr, ale przede wszystkim jego wewnętrzna część i podzespoły. Konserwacja obejmuje także:

  • pomiar sprawności elektrycznej,
  • pomiar wydajności chłodniczej,
  • sprawdzenie szczelności układu,
  • test pracy urządzenia,
  • drobne naprawy.

Wszystkie te zadania mogą wykonać jedynie certyfikowani specjaliści — w tym właśnie pracownicy CITO Serwis.

Pamiętajmy, że konserwacja powinna dotyczyć nie tylko urządzenia montowanego wewnątrz budynku, ale również skraplacza znajdującego się na zewnątrz. Powierzając czyszczenie i przegląd klimatyzacji specjaliście, możemy być pewni, że zadania te zostaną wykonane z dbałością o najmniejszy szczegół.

Konserwacja klimatyzacji — czym czyścić?

Posiadanie odpowiednich kwalifikacji jest nie bez znaczenia w przypadku czyszczenia klimatyzacji. Co jednak z produktami, które wykorzystujemy do tego zadania? Aby urządzenie nie uległo uszkodzeniu, ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów posiadających atest PZH. Gdy stosowany produkt go ma możemy być pewni, że substancje w nim zawarte są w pełni bezpieczne dla osób przebywających w pomieszczeniu, w którym została zamontowana klimatyzacja.